Relacje z wydarzeń
Konferencja prasowa poprzedzająca XIX Dni Jana Pawła II, 18 XI 2024
W Sali Okna Papieskiego odbyła się konferencja prasowa przed XIX Dniami Jana Pawła II. Podczas spotkania zaprezentowano również pierwszy z serii tomów zawierających dzieła filozoficzne Karola Wojtyły.
Ks. prof. dr hab. Jarosław Kupczak, przewodniczący komitetu organizacyjnego na wstępie przypomniał, że Dni Jana Pawła II to inicjatywa Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, która narodziła się po śmierci św. Jana Pawła II w 2005 r. Tematem tegorocznej edycji jest „Praca, wolność, solidarność”.
Prof. dr hab. Jarosław Górniak, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. rozwoju, inicjator tegorocznego tematu przewodniego wyjaśnił, że inspiracją są czasy przemian, w których znajduje się ludzkość. Pojawiają się nowe technologie i napięcia w skali globalnej posiadające ideologiczno-polityczny charakter. Wskazał na fundamentalne myśli, które wypływają z treści encyklik społecznych Papieża Polaka; Jan Paweł II pokazuje za każdym razem, że fundamentalna jest podmiotowość człowieka i podmiotowość pracy jako każdego działania celowego – mówił profesor, zauważając, że warto tą tematyką się zająć wobec wyzwań, z którymi mierzy się ludzkość.
Następnie zaprezentowano wydarzenia towarzyszące XIX edycji Dni Jana Pawła II. Od 7 listopada w Krypcie u Pijarów w Krakowie prezentowana jest wystawa artystów-dydaktyków Akademii Sztuk Pięknych. Prace są inspirowane poematem Karola Wojtyły „Kamieniołom”. Wernisaż odbył się 12 listopada, a wystawa otwarta będzie do 23 listopada, także w soboty. W poprzednim tygodniu na Uniwersytecie Ekonomicznym miał miejsce wykład prof. dr. hab. Zbigniewa Stawrowskiego na temat solidarności, wolności i wspólnoty. 19 listopada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3 zorganizowano międzynarodową konferencję naukową „Pontyfikat odnowy. Jak Jan Paweł II zmieniał Kościół”. Jak podkreślali prelegenci, pozwoli ona spojrzeć na pontyfikat papieża Jana Pawła II przez pryzmat odnowicielskiego wpływu na Kościół i świat. Organizatorami są Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Tego samego dnia (19 listopada) na Uniwersytecie Ignatianum zorganizowano konferencję naukową poświęconą zagadnieniu pracy ludzkiej w twórczości Jana Pawła II.
Również 19 listopada rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa, organizowana przez Katedrę Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie, którą to uczelnię na spotkaniu prasowym reprezentowała prof. dr hab. Teresa Malecka. Zwieńczeniem tego wydarzenia będzie koncert orkiestry kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Artyści wykonają między innymi fragment „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego oraz „Koncert na flet i harfę C-dur KV 299” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Kulminacyjnym punktem XIX Dni Jana Pawła II, wieńczącym całą tegoroczną edycję, jest konferencja na Uniwersytecie Jagiellońskim, która odbędzie się 21 listopada o godz. 9:00.
Sesję otworzą rektorzy UJ i UPJPII, wśród prelegentów są: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), prof. Rocco Buttiglione, George Weigel, prof. Aleksander Surdej (UEK). Konferencje poprowadzi dr Paulina Guzik (UPJPII). Sesja będzie transmitowana przez telewizję uniwersytecką JP2TV. Po jej zakończeniu w katedrze wawelskiej odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały, rektora UPJPII. Następnie wręczone zostaną nagrody w konkursie fotograficznym organizowanym przez Politechnikę Krakowską.
Na zakończenie konferencji, którą poprowadził ks. dr hab. Robert Nęcek gratulacje od przewodniczącego komitetu organizacyjnego o. prof. Jarosława Kupczaka odebrała mgr lic. Justyna Kastelik z Biura Promocji UPJPII, autorka projektu graficznego plakatu przygotowanego na XIX edycję Dni, jak i plakatów poprzednich edycji. O. Kupczak zapowiedział wystawę wszystkich 20 plakatów na przyszłoroczne XX jubileuszowe Dni Jana Pawła II.
W drugiej części konferencji prasowej zaprezentowano krytyczne wydanie dzieł filozoficznych Karola Wojtyły. Ks. Sebastian Kozyra, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, przypomniał historię powstawania Komitetu Naukowego ds. Krytycznego Wydania Dzieł Filozoficznych i Teologicznych Karola Wojtyły. Dzieło to zainicjował, polecając jego realizację abp Marek Jędraszewski we współpracy z marszałkiem Województwa Małopolskiego i prezydentem Miasta Krakowa. Zadania podjęły się dwie instytucje: Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. „Kierowani wspólną troską o zachowanie i upowszechnienie spuścizny naukowej ks. Karola Wojtyły, aż do jego wyboru na Stolicę Piotrową, kontynuujemy to wielkie zadanie, które będzie zwieńczone wielotomową edycją wszystkich zachowanych dzieł naukowych, wystąpień publicznych oraz wpisów zarówno tych publikowanych, jak i niepublikowanych, które wyszły spod pióra przyszłego papieża” – mówił ks. Kozyra i zaprezentował plany wydawnicze komitetu. „Chciałbym podziękować Jego Ekscelencji, ks. abp. Markowi Jędraszewskiemu, szczególnie odpowiedzialnemu za dziedzictwo Karola Wojtyły, Jana Pawła II, które ma znaczenie nie tylko dla religii i Kościoła, ale także dla dziedzictwa i kultury narodu” – podkreślał.
W dalszej części dokonano wprowadzenia do krytycznej oceny habilitacji ks. Karola Wojtyły „Ocena możliwości zbudowania etyki chrześcijańskiej przy założeniu systemu Maxa Schelera”. Jak podkreślał ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, przewodniczący Komitetu Naukowego Filozoficznego przy Komitecie Naukowym ds. Krytycznego Wydania Dzieł Teologicznych i Filozoficznych Karola Wojtyły, w tej pracy przyszły papież zajął się nowatorskim tematem, dokonując refleksji, w jakim stopniu myśl niemieckiego fenomenologa nadaje się, by wzmocnić katolicką teologię moralną. Zwracał też uwagę, że jest ona dowodem wejścia ks. Karola Wojtyły w świat filozoficzny, co naznaczyło jego karierę akademicką. Po obronie został bowiem zatrudniony na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako wykładowca etyki filozoficznej.
Dr Marta Burghardt, która podjęła się współpracy redakcyjnej przy opracowaniu tomu, a jednocześnie pełni funkcję sekretarza Komitetu Naukowego ds. Krytycznego Wydania Dzieł Teologicznych i Filozoficznych Karola Wojtyły z ramienia Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprezentowała kwestie edycyjne, archiwalne i edytorskie, związane z publikacją. Zdradziła, że podczas prac odnaleziono zapiski Karola Wojtyły z własnymi tłumaczeniami dzieła Maxa Schelera. Podkreśliła, że wyzwaniem było przepisanie 639 fiszek, obustronnie zapisanych drobnym pismem. Z czasem udało się jednak odczytać cały tekst.
Ks. dr Dariusz Radziechowski współpracujący jako redaktor przy opracowaniu tomu, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wyjaśnił, że ks. Karol Wojtyła jako student polonistyki uczęszczał na wykłady o etyce niemieckiej i wtedy prawdopodobnie spotkał się pierwszy raz z myślą niemieckiego filozofa. „Zapraszam do wniknięcia, do próby wsłuchania się w próby filozoficznego mierzenia się Karola Wojtyły z tekstem Schelera. Często słychać, że Karol Wojtyła wchodzi w ogóle w sposób myślenia gramatyki niemieckiej. Jego zdania często są ułożone w ten sposób, jakby myślał po niemiecku, a zapisał po polsku. Pasjonujące!” – zakończył.
Dzieło Maxa Schelera z osobistymi notatkami Karola Wojtyły było udostępnione dziennikarzom do obejrzenia podczas konferencji prasowej.
źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Galeria